Komunikat ws umieszczania plakatów wyborczych
Komunikat w sprawie umieszczania plakatów i haseł wyborczych w pasie drogowym dróg powiatowych w powiecie kościerskim
W związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi, zaplanowanymi na 15 października 2023 r., Zarząd Dróg Powiatowych w Kościerzynie informuje, że zgoda na umieszczenie plakatów i haseł wyborczych wymaga zezwolenia zarządcy drogi, wydanego w drodze decyzji administracyjnej. Z tego tytułu, zgodnie z przepisami ustawy o drogach publicznych, pobiera się opłaty.
Ustawa z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych (Dz.U. 2023 poz. 645) w niniejszym zakresie nie przewiduje żadnych zwolnień z obowiązku uzyskiwania zezwoleń, jak też z obowiązku uiszczenia opłat za zajęcie pasa drogowego.
Opłaty naliczane są zgodnie z uchwałą Nr XIV/6/2020 Rady Powiatu Kościerskiego z dnia 19 lutego 2020r. w sprawie zmiany uchwały nr XVI/63/2015 Rady Powiatu Kościerskiego z dnia 18 listopada 2015 r. w sprawie ustalenia wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego (Dz.U. Woj. Pom. z dn. 3 marca 2020 r. poz.1247).
Umieszczenie plakatów / reklam wyborczych w pasie dróg powiatowych
- Umieszczenie plakatu wyborczego w pasie drogowym drogi powiatowej wymaga zezwolenia zarządcy tej drogi. W celu uzyskania zgody na zajęcia pasa drogowego drogi powiatowej należy złożyć wniosek dostępny na stronie internetowej: www.zdpkoscierzyna.pl
- Za plakat wyborczy umieszczony bez takiej zgody naliczana będzie kara pieniężna.
- Plakaty umieszczone w pasie drogowym lub w jego sąsiedztwie, które zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego, będą usuwane.
Podstawy prawne regulujące umieszczenie plakatów i haseł wyborczych:
- Art. 40 ust. 1 Ustawy o drogach publicznych:
Zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem
i ochroną dróg, wymaga zezwolenia zarządcy drogi, wydanego w drodze decyzji administracyjnej – zezwolenie nie jest wymagane w przypadku zawarcia umowy, o której mowa w art. 22 ust. 2, 2a lub 2c.
- Art. 40 ust. 3 Ustawy o drogach publicznych
Za zajęcie pasa drogowego pobiera się opłatę.
- Art. 40 ust. 6. Ustawy o drogach publicznych
Opłatę za zajęcie pasa drogowego ustala się jako iloczyn liczby metrów kwadratowych zajętej powierzchni pasa drogowego, liczby dni zajmowania pasa drogowego i stawki opłaty za zajęcie 1 m2 pasa drogowego, której wysokość tj. 2,00 zł za każdy dzień zajęcia 1 m2 reklamy. określa § 2 pkt. 2 lit. b Uchwały Nr XV/383/20 Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z dnia 23 stycznia 2020r. w sprawie wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg wojewódzkich.
- Art. 130. Kodeksu wyborczego:
§ 1. Odpowiedzialność za zobowiązania majątkowe komitetu wyborczego ponosi pełnomocnik finansowy.
§ 2. Bez pisemnej zgody pełnomocnika finansowego nie można zaciągać żadnych zobowiązań finansowych w imieniu i na rzecz komitetu wyborczego.
- Art. 87. Kodeksu wyborczego:
§ 4. Koalicyjny komitet wyborczy powołuje:
1) pełnomocnika wyborczego uprawnionego, z zastrzeżeniem art. 127, do występowania na rzecz i w imieniu komitetu wyborczego;
2) pełnomocnika finansowego, o którym mowa w art. 127.
- Art. 4 pkt 23 Ustawy o drogach publicznych:
reklama – umieszczone w polu widzenia użytkownika drogi tablica reklamowa lub urządzenie reklamowe
w rozumieniu art. 2 pkt 16b i 16c ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2022 r. poz. 503, 1846, 2185 i 2747), a także każdy inny nośnik informacji wizualnej, wraz z jej elementami konstrukcyjnymi i zamocowaniami, niebędący znakiem drogowym, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 7 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 988, z późn. zm.)), ustawionym przez gminę znakiem informującym o obiektach zlokalizowanych przy drodze,
w tym obiektach użyteczności publicznej, znakiem informującym o formie ochrony zabytków lub tablicą informacyjną o nazwie formy ochrony przyrody w rozumieniu art. 115 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2022 r. poz. 916, 1726, 2185 i 2375)
- Art. 109. Kodeksu wyborczego
§ 1. Materiałem wyborczym jest każdy pochodzący od komitetu wyborczego upubliczniony i utrwalony przekaz informacji mający związek z zarządzonymi wyborami.
§ 2. Materiały wyborcze powinny zawierać wyraźne oznaczenie komitetu wyborczego, od którego pochodzą.
- Art. 110. Kodeksu wyborczego
§ 1. Na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych można umieszczać plakaty i hasła wyborcze wyłącznie po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia
§ 3. Plakaty i hasła wyborcze należy umieszczać w taki sposób, aby można je było usunąć bez powodowania szkód.
§ 5. Policja lub straż gminna jest obowiązana usuwać na koszt komitetów wyborczych plakaty i hasła wyborcze, których sposób umieszczenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym.
§ 6. Plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia agitacji wyborczej pełnomocnicy wyborczy obowiązani są usunąć w terminie 30 dni po dniu wyborów.
Warunki umieszczenia plakatów i haseł wyborczych w pasie drogowym:
- Art. 45 pkt. 1 ppkt. 7 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym
zabrania się umieszczania na drodze lub w jej pobliżu urządzeń wysyłających lub odbijających światło w sposób powodujący oślepienie albo wprowadzających w błąd uczestników ruchu
- Art. 39 ust. 1 pkt. 5 Ustawy o drogach publicznych:
zabrania się dokonywania w pasie drogowym czynności, które mogłyby powodować niszczenie lub uszkodzenie drogi i jej urządzeń albo zmniejszenie jej trwałości oraz zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego.
W szczególności zabrania się umieszczania reklam poza obszarem zabudowanym, z wyłączeniem parkingów
i miejsc obsługi podróżnych.
Obszar zabudowany zgodnie z art. 2 pkt. 15 ustawy prawo o ruchu drogowym jest to obszar oznakowany odpowiednimi znakami drogowymi. Natomiast zgodnie z Rozporządzeniem Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych, są to pionowe znaki D-42/43.
Reklamy nie mogą być lokalizowane w rejonie skrzyżowania oraz na słupach znaków drogowych i masztach, na których umieszczone są znaki drogowe.
Termin rozpatrzenia
do 30 dni od dnia otrzymania kompletnego wniosku wraz z załącznikami